Domov je tam, odkud chceme vypadnout
(mixed media, mimozemská sonda)
Projekt Hynka Chmelaře má charakter průzkumné mise, která však povahou výzkumu, prostředím a konečně i nedostatečnou technologickou vyspělostí vyvolává dojem něčeho nepatřičného a ztraceného. Ústředním aktérem projektu je objekt upomínající vesmírnou sondu, jenž se nejistě pohybuje po urbánní krajině Ostravy, včetně jejích místně specifických oblastí jako jsou haldy, odkaliště apod.
Motiv vesmírné sondy zde autor používá jako obecně srozumitelný symbol lidské snahy o překročení nám vymezeného rámce planety, jako ztělesnění utopických tužeb překonat bariéry a objevit možnosti a podmínky, které nás nepředstavitelně přesahují, a tak oklikou poznat sama sebe. Lidská potřeba migrovat je charakteristickým znakem našeho druhu, celá jeho historie je utvářena událostmi způsobenými migračními vlnami. Do dnes je tato tematika aktuální a zároveň politicky ožehavá. Migrace osob z válkou postižených oblastí, kde není možné důstojně žít, je v jistém smyslu podobná snaze takzvané civilizované části světa o kolonizaci sluneční soustavy, tj. zajistit si únikovou cestu, kterou je možné uprchnout před rozšiřující se zkázou planety.
Tato sisyfovská touha lidstva po poznání a kolonizování alespoň části vesmíru připadá autorovi fascinující. Ne však primárně pro její účel, nýbrž proto, že mu pomáhá uvědomit si, jak ohromně nás tento „dobývaný“ svět přesahuje. Tento gargantuovský úkol se naši (pravděpodobně) nejlepší vědci a inženýři pokoušející splnit za pomocí vachrlatých vozítek na kolečkách, která nechávají vrtat pár centimetrů pod povrch planety (například Marsu), aby na základě toho chtěli odvodit, jak se to má s celou planetou. Chmelař jistě nechce tyto snahy zesměšňovat. Jde mu spíše o to, zdůraznit zjevný rozpor mezi ambicemi a vynaloženými prostředky. Vyjádřit absurdnost, ale též nekonečnou dojemnost této snahy poznat historii vesmíru za pomoci rádia a vrtáku číslo 10. I jeho rover proto působí jako bezradný ztracenec ve světě, který mu nepatří. Pokouší se sice někam vrtat a snímat krajinu okolo sebe, ale je na první pohled zřejmé, že to téměř jistě nemá žádný smysl.
Vyvstává ale ještě jedna otázka, co se sondou bude až její mise skončí. Stejně jako všechny vrcholné výsledky techniky a inženýrství vyslané do vesmíru, i tento rover nemá zpáteční jízdenku. Jakmile dostojí svému účelu, zůstane vydán napospas nepřátelskému a cizímu prostředí a smutně a osamoceně zanikne v poryvech větru.