Potential Causes of Afternoon Tiredness
(mixed media, performance)
Julia Gryboś a Barbora Zentková se prezentují projektem, ve kterém využívají součinnosti obrazové a zvukové informace k navození intenzivnějšího prožitku místa a času. Jejím prostřednictvím však zároveň dovolují vyniknout některým z charakteristických rysů dnešní společnosti, zvláště pocitu všeobecného vyčerpání, který pozvolna roste a sílí napříč různým sociálním skupinám.
Pro tento účel si autorky vybírají jeden z dlouhodobě nevyužívaných domů v centru Ostravy, do kterého situují jednorázovou hudební performance. V té má čtveřice najatých hudebníků za úkol opakovaně přehrávat a variovat motiv inspirovaný skladbou Dancing in the Dark od Bruce Springsteena, a to po tak dlouhou dobu, až se do jejich přednesu a celkového způsobu vystupování začnou vkrádat stopy únavy, které nakonec přerostou ve vyčerpání (jímž se také celá performance fakticky končí). Únavu logicky pociťují i diváci, kteří se zde rozhodli strávit čas. A s únavou, jakožto ústředním motivem celé akce, koresponduje i text zvolené skladby, kterou autor údajně napsal za jedinou noc pod tlakem nahrávací společnosti. Popová skladba je zde tak dovedně využita jako symbol vyhrocené modernizace, v níž je čas sevřený principem naléhavosti a neodkladnosti, zároveň ale implikuje i revoltu vůči těmto mechanismům.
Samotnou performancí se celý proces nekončí. Jako připomínka odeznělé události na místě zůstávají objekty, které sloužily během vystoupení jako zázemí a pódia pro hudebníky, a které současně svým tvaroslovím odkazují k funkčnímu mobiliáři obvykle používanému v prodejních prostorách jako je tento. Fyzická i duševní únava hudebníků a jejich posluchačů nyní logicky ustupuje do pozadí, motiv vyčerpanosti ale zůstává, neboť jej jako štafetu přebírá samotný prostor prodejny, do něhož lze nahlédnout jen zvenčí skrze prázdné okenní výlohy.