Kuchyňský inukšuk
(performance)
Lebedův umělecký projekt se zaobírá fenoménem tzv. stone balancingu či rock balancingu. Umění balancingu spočívá ve vršení kamenů v neuvěřitelných, ale ne nemožných polohách bez použití lepidla, drátu či jakékoliv podpěry. Umělcům, kteří tuto činnost provozují, se říká balanceři. Svá díla stavějí většinou v přírodě, mnohdy v řece. Toto „umění“ provozují stovky lidí po celém světě a také autor tomuto trendu již před několika lety nevědomky podlehl.
Na rozdíl od klasických balancerů se Lebeda této umělecké disciplíně věnuje převážně ve svém přirozeném domácím prostředí. Pro balancování nevyužívá zprofanované kameny či balvany, ale obvyklé kuchyňské náčiní jako jsou talíře, hrnce či příbory a v neposlední řadě i odkapávač na nádobí.
Autor k tomu říká: „Po dlouhou dobu jsem si myslel, že tento zenový koníček provozuji pouze sám, ale po důkladném průzkumu se ukázalo, že se tomuto hobby spontánně věnuje velká řada z nás. Do svých miniaturních odkapávačů skládáme/vrstvíme neuvěřitelně nestabilní kompozice jen pro to, abychom si co nejvíce ulehčili práci a nemuseli nadbytečné vlhké nádobí zbavovat tekutiny za pomoci utěrky. Ne všichni jsme ale zkušení mistři kuchyňského balancingu a velmi často to končí tragédií v podobě zhroucení talířové věže, hrníčkové pagody či příborového inukšuka. Přesto to zkoušíme pořád znovu a znovu…“