Šárka Zahálková

Bezcílné procházky
(chůze)

a/ pátek 8. 10. v 10:00 – sraz před budovou Hlavního vlakového nádraží v Ostravě

49.85067, 18.26766

b/ středa 27. 10. v 15:00 – sraz před budovou Nové radnice, Prokešovo náměstí

49.84145, 18.29085

c/ sobota 6. 11. v 19:00 – sraz u Galerie Dukla v Ostravě-Porubě

49.82908, 18.17283

Jít jen tak za nosem, nenuceně si povídat i jen tak mlčet. Sledovat tok myšlenek, jejich rytmus, tempo chůze. Naslouchat, sdílet, zaznamenávat, sdílet.

Rytmus. 

Chůze jako východisko, či rozcestník pro další uvažování. Jít a nenásilně sledovat tok myšlenek ve vztahu k prostředí, všímat si budování kontextů i odboček. Anebo všechno nechat jen tak plynout?! Procházky bez cíle, avšak s obsahem. Výchozí bod je daný, konec i naplň̌ jsou určeny kontextem, náladou a aktuálním rozpoložením. 

Chcete se připojit? Buďte ve správný́ čas na správném místě a věřte, že se poznáme. 

Z každé bezcílné procházky vznikne audio esej s poznámkovým aparátem, myšlenková mapa jedné náhodné trasy, setkání a chůze v dialogu. 

www.bezcilneprochazky.online 

a/ Přijíždím vlakem na ostravské hlavní nádraží. Dala bych si kafe. Rozhlížím se, jestli mě tu někdo nečeká. Je první den voleb do poslanecké sněmovny. 

b/ Zítra je státní svátek. Možná už jsou všichni pryč, přesto doufám, že se se mnou někdo z magistrátu půjde projít.

c/ Noční procházky jsou samostatná kapitola. Otevírají jiné vrstvy vnímání. Možná nebudeme vůbec mluvit. 

Pracuji s vědomou chůzí, nasloucháním, akustikou a možnostmi vyprávění ve vztahu k prostoru. Využívám metody participace, audio dokumentu, psychogeografie. Inspirujícím je pro mě téma rytmu v podání Henri Lefebvra, francouzského filosofa, sociologa a geografa. V jeho pojetí je rytmus něco, co nemůžeme oddělit od času a jeho opakování a cykličnosti. Je zakořeněn v urbánním životě a pohybu skrz prostor. 

Šárka Zahálková / www.160cm.me

● www.bezcilneprochazky.online