txt.5.0
(3-D tisk)
a/ Dokola
kašna před radnicí Moravské Ostravy a Přívozu, Náměstí dr. Edvarda Beneše,
b/ Život
prostor před OD Nová Karolina, ul. Jantarová
c/ Smysl
fasáda bývalého OD Ostravica, ul. Nádražní
d/ Jinde
zastávka Karolina, ul. 28. října
e/ Marnost
vchod do Kina Vesmír, ul. Zahradní
Projekt txt.5.0 sestává ze série pěti slov vytištěných 3-D tiskem z vodou rozpustného materiálu a rozmístěných do veřejného prostoru Ostravy. Text byl odjakživa spojen s šířením informace a je také jedním ze základních komunikačních prostředků. Médium tisku zase zprostředkovávalo texty, neboť právě jeho prostřednictvím se informace nejsnáze šířily. V „tekuté době“, jak současnost nazývá Zygmunt Bauman, se však tyto informace rozplývají, texty a obrazy se stávají fluidními, neuchopitelnými, tak jako sám život, který je zde, ale zároveň někde jinde. Slova, která autorky vybraly, se asociativně vztahují k prostředí, kde se nacházejí. Dohromady, z nich však lze vyčíst i obecnější poselství o našich životech. Avšak jen na chvíli, dokud se neztratí v toku času (a vody).
Jednotlivé nápisy doprovázejí letáky, na kterých jsou textové objekty obtisknuty ze čtyř nečitelných stran, čímž volně odkazují na abstraktní jazyk modernistických děl a zároveň připomínají původ současné fluidní reality v modernistickém tlaku na inovaci a v jeho nadřazování nového nad podstatným.
ZUZANA BARTOŠOVÁ
*1992, Brno, žije a pracuje v Brně a Jihlavě
Zuzana Bartošová je absolventka Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, ateliéru Sochařství 2 Jana Ambrůze a Pavla Korbičky (2013-2017). Ve své tvorbě se zaměřuje na problematiku opakujících se cyklů, pomíjivosti, autenticity či fluidně definované materiality ve vztahu k digitalizaci. Toto téma nejčastěji artikuluje prostřednictvím interaktivních instalací sestávajících z objektů generovaných na 3-D tiskárně. Ve svých výstupech autorka testuje hraniční možnosti 3-D tisku – např. skrze nemožnost recipienta vnímat artefakty kvůli velmi jasnému světlu nebo prostřednictvím destrukce objektů vodním živlem, případně v návaznosti na návštěvnost galerie. V současnosti působí na Střední umělecko-průmyslové škole v Jihlavě-Heleníně.
ANDREA UVÁČIKOVÁ
* 1990, Ilava, Slovensko, žije a pracuje v Brně a Jihlavě
Andrea Uváčiková je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, ateliéru Volná grafika Zbyňka Janáčka a Marka Sibinského (2010-2015). V současnosti je doktorandka na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ve své teoretické práci se zabývá současnými trendy ve středoevropské umělecké grafice se zaměřením na technický obraz. Ve volné tvorbě reflektuje primárně problematiku vnímání skutečnosti skrze různá média, která podrobuje kritice. Pomocí dekonstrukce a následné rekonstrukce zpochybňuje předmět vnímání a poukazuje na fluidnost a nestálost toho, co označujeme za realitu. S ohledem na aktuální předmět zájmu pracuje v široké škále médií od klasické grafiky, instalace, videa až po experimenty se zvukem. Pedagogicky působila na Masarykově univerzitě v Brně. V současnosti vyučuje na Střední umělecko-průmyslové škole v Jihlavě-Heleníně.